Maszyna do szycia to świetny sposób na kreatywność i tworzenie rzeczy. Jest dostępna w wielu różnych rozmiarach i może być używana do różnych projektów.

Najważniejszą cechą każdej maszyny do szycia jest rodzaj igły. Istnieją dwa rodzaje igieł: uniwersalne i specjalne. Te pierwsze nadają się do wszystkich rodzajów tkanin i materiałów, natomiast specjalne najlepiej sprawdzają się przy konkretnych rodzajach tkanin. Igły uniwersalne nadają się do grubych tkanin, takich jak jeans czy skóra, natomiast igły specjalne przeznaczone są specjalnie do cienkich tkanin, takich jak jedwab czy sztuczne skóry.

Najczęściej spotykane typy maszyn do szycia to:

Ręczne

Są to najbardziej podstawowe typy maszyn do szycia. Działają one za pomocą pedału nożnego do kontroli prędkości igły. Nie mają żadnych skomputeryzowanych funkcji, a niektóre nie mają nawet włącznika/wyłącznika! Maszyny ręczne są świetne dla początkujących, ponieważ wymagają niewielkiej konserwacji, ale nie są zbyt praktyczne dla więcej niż jednego lub dwóch projektów w tym samym czasie.

Skomputeryzowane

Komputerowe maszyny do szycia oferują więcej opcji i funkcji niż maszyny ręczne. Należą do nich wbudowane ściegi, automatyczne nawlekanie, przyciski regulacji prędkości i inne przydatne dodatki, które ułatwiają ich obsługę. Maszyny komputerowe mogą być używane przez początkujących, ale mogą być również preferowane przez bardziej doświadczonych szyjących, którzy chcą mieć większą kontrolę nad swoimi projektami i nie mają nic przeciwko płaceniu za to dodatkowo!