Francja uważana jest za jednego z najlepszych producentów win na świecie. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Francuzi specjalizują się zarówno w białych, jak i czerwonych winach, gdzie każdy region gwarantuje odrobinę inny smak. Ta uniwersalność powoduje, że każdy smakosz znajdzie coś dla siebie. O jakim winie warto pomyśleć w kontekście imprezy?

Wino z najlepszych regionów

Francuskie wino lubi różnić się w zależności od regionu. Bardzo popularnym rejonem jest przykładowo Bordeaux, Loara czy Burgundia. Kupując wina z tych regionów ma się pewność jakościowego smaku. Warto upewnić się z wyborem kupując butelki z napisem „Produit de France”. Nie zawsze najdroższe wino z Francji będzie oznaczało, że jest najlepsze. Wiele udanych smaków powstaje w tańszych winiarniach. W przeciwnym razie Francuzi nie piliby wina w aż takich ilościach i do tak wielu posiłków.

Białe czy czerwone?

Zawsze najważniejszym pytaniem w przypadku wina jest jego kolor. Goście mogą mieć różne preferencje, dlatego warto wybrać obydwa jego rodzaje. Francuskie wino jest jakościowe zarówno w przypadku czerwonych, jak i białych win. W przypadku tego pierwszego warto postawić na Bordeaux, z kolei drugiego na trunki z rejonów Loary.

Trzeba pamiętać, że wina czerwone są zazwyczaj dużo „cięższe”, dlatego białe często są bezpieczniejszym wyborem. Obywa rodzaje świetnie nadają się do posiłków. W przypadku, gdy podawane jest dane mięsne lepiej postawić na czerwień, a gdy posiłek lżejszy to na biel. Warto w tym miejscu obalić mit, który głosi, że najstarsze wina są najlepsze. Może to co prawda nieco pomóc, ale zależy to od wielu różnych czynników.