Wczesna diagnoza zaburzeń dermatologicznych naszych pupili jest niezwykle ważna w profilaktyce wielu chorób przewlekłych. Objawy zmian skórnych należy skonsultować z weterynarzem dermatologiem, bowiem mogą one zwiastować inne choroby różnego rodzaju jak: alergiczne, endokrynologiczne, związane z zaburzeniami hormonów, pasożytnicze, układu pokarmowego, a nawet choroby nowotworowe. Wszelkie zmiany skórne w postaci zadrapań, rumieni, grudek, wykwitów czy też wypadanie sierści powinny być zdiagnozowane przez weterynarza i objęte specjalistycznym leczeniem.

Jak rozpoznać problemy skórne pupila?

Zazwyczaj objawy chorób skórnych nie są charakterystyczne, dlatego konieczna jest specjalistyczna diagnostyka. Jeżeli obserwujemy nadmierne wypadanie sierści, łupież, świąd i częste drapanie w określonym miejscu, przetłuszczenie sierści, zaczerwienienie skóry a nawet rany to znak, że należy skonsultować się z weterynarzem. Zauważenie tych zmian i odpowiednia reakcja ze strony właściciela pomoże w szybszym wykonaniu niezbędnych badań.

W jaki sposób leczyć choroby skórne?

Odpowiednia profilaktyka w przypadku pielęgnacji skóry zwierząt jest niezwykle ważna. Dbanie o czystość sierści musi stanowić stały nawyk, jednak należy pamiętać o tym, że odwiedzanie weterynarza dermatologa jest niezwykle ważne nie tylko wtedy, kiedy zauważymy, że nasz pupil się drapie. Profilaktyka obejmuje również stałą kontrolę weterynaryjną. Weterynarz dermatolog prowadzi wizyty kontrolne, a w przypadku postawieniu diagnozy przeprowadza szereg badań po to, by określić w czym leży przyczyna dolegliwości. Często konieczne są biopsje , testy skórne, badania cytologiczne czy też posiew. Jest to bardzo istotne, by jak najlepiej zatroszczyć się o zdrowie naszych pupili.